Araç çubuğuna atla

BKM Ağustos 2020 kredi kartı ve banka kartı verilerini açıkladı

BKM, Bankalararası Kart Merkezi 2020 yılının ağustos ayına ilişkin verilerini açıkladı. 2020 Ağustos ayı verilerine geçmeden önce rakamlar eşliğinde bu yılın özet tablosunu görelim.

– Genel Tablo –

bankalararasi-kart-merkezi-2020-agustos-verileri

Kaynak: Bankalararası Kart Merkezi, BKM

BKM 2020 yılı ağustos ayı verilerini açıkladı. Kartlarla yapılan her 5 ödemenin 2’si banka kartlarıyla gerçekleşti. Bankalararası Kart Merkezi bu yılın ağustos ayı verilerini açıkladı. BKM’nin verilerine göre, ağustos ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla Ağustos 2020 yılı kredi kartı ödeme 102 milyar TL’ye ulaştı.

[highlight color=”yellow”]En fazla kartlı ödeme artışı elektronik eşya, yapı malzemeleri ve mobilya/dekorasyon sektörü[/highlight]nde gerçekleşti. Banka kartları ödemelerin vazgeçilmez bir aracı olmaya devam ederken kartlarla yapılan her 5 ödemenin 2’si banka kartlarıyla gerçekleşti.

2019-2020-kredi-kart-banka-kart-yuzdeler

Kaynak: Bankalararası Kart Merkezi, BKM

Kartlı ödemelerde yüzde 22 artış görüldü

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile ağustos ayında toplam 101,6 milyar TL’lik ödeme yapıldı.[/box]

Bu tutarın 83,8 milyar TL’si kredi kartlarıyla ödenirken, 17,8 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartıyla yapılan ödemelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 44 olurken, kredi kartıyla yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 18 olarak gerçekleşti. Toplam kartlı ödemeler büyümesi ise yüzde 22 oldu.

2019-2020-kredi-kart-banka-kart-yuzdeler

Kaynak: Bankalararası Kart Merkezi, BKM

Türkiye’de 2020 yılı kredi kartı sayısı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2020 yılının ağustos ayına ilişkin verilerini açıkladı. BKM’nin verilerine göre, ağustos ayı sonunda Türkiye’de 72,6 milyon adet kredi kartı, 176 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2019 yılının ağustos ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6’lık, banka kartı sayısında ise yüzde 11’lik artış görülüyor. Toplam kart sayısı ise 248,6 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artış gösterdi.

Konuyla İlgili:  İsimtescil.net tasarımını yeniledi

2020-agustos-krdi-karti-banka-karti-kiyaslama

Her 5 kartlı ödemeden 2’si artık banka kartlarıyla gerçekleşiyor. Geçmişte maaş kartı olarak adlandırılan ve sadece para çekmek için kullanılan banka kartları günümüzde ödemelerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bugün internetten yapılan ödemelerden simit, kahve, ulaşım gibi mikro ödemelere kadar tüm ödemelerde banka kartlarının kullanıldığı görülüyor.

Ağustos ayında banka kartlarıyla 225 milyon adet ödeme yapılırken toplam ödemelerin yüzde 37’sinde banka kartları kullanıldı. 10 yıl önce her 10 kartlı ödemeden 1’i banka kartlarıyla gerçekleşirken, bugün gelinen noktada her 5 kartlı ödemeden 2’si artık banka kartlarıyla yapılıyor.

Kartlı ödemelerin en hızlı arttığı sektör elektronik eşya oldu. Kartlı ödemelerde, 2020 yılının ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artışın hangi sektörlerde gerçekleştiği detaylı incelendiğinde,

Sektörlere göre kredi kartı kullanımı 2020

  1. “elektronik eşya”nın yüzde 78 ile en fazla artış gerçekleşen sektör olduğu görüldü.
  2. “Yapı malzemeleri” yüzde 49,
  3. “mobilya/dekorasyon” yüzde 33,
  4. “market-gıda” yüzde 28 ve
  5. “sağlık/kozmetik” sektörü yüzde 27 büyüme ile kartlı

sektorlere-gore-2020-kredi-karti-bankamatik-kullanma

ödemelerde en fazla artış görülen diğer sektörler arasında yer aldı. Ağustos 2020 yılı covid-19 un da etkisiyle hem kredi kartı hemde banka kartı açısından haraketli geçti. Her iki kartta alışveriş miktarı koronanın da etkisiyle arttı. Yeni raporlar için bizi takip edebilirsiniz.

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dijital İçerik Sitesi - Notdefteri
Logo
Enable registration in settings - general