Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Dünyanın başkenti İstanbul

1 262

Tarihin her döneminde dünyanın başkentliğini yapmış şehirler vardır. 1.yüzyılda Roma, 6. yüzyılda Medine ve Mekke 10. yüzyılda Bağdat, 16. yüzyılda İstanbul 19. yüzyılda Londra peki ya 21. yüzyılda dünya başkenti neresi? Birçoğumuzun gönlünden memleketi geçmiyor değil 🙂

Dünya’da gezilip görülecek pek çok güzel şehir var. Ancak tüm dünyaya başkentlik yapabilmek başka. Bir kere dünyanın merkezine yakın olmalısınız. Dünyanın merkezinden kastımız tüm uygarlıkların birbirine yakın olduğu coğrafyalar. İnsanlığın en eski çağlardan bu yana toplandığı Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarına yakın bölgeler.

Napolyon Bonapart’ın bir sözü var:

İstanbul’a sahip olan bütün dünyaya hükmeder. Dünya tek bir devlet olsa idi, taht şehrinin İstanbul olması gerekirdi.

Her ne kadar şuanda dünyada yönetim açısından washington, moda açısından paris, teknoloji açısından san fransisko vb. kategorilere göre başkentler belirlense de ticari, tarihi, kültürel, siyasi, stratajik olarak dünyanın başkenti olmaya en yakın şehir İstanbuldur.

İstanbul öyle bir şehirdir ki

لَتُـفْتَحَنَّ الْقُسْطَنْطِينِيَّةُ فَـلَنِعْمَ الْأَمِيرُ أَمِيرُهَا، وَ لَنِعْمَ الْجَيْشُ ذَلِكَ الْجَيْشُ

Letüftehannel Kostantiniyyetü veleni’me’l emîrü emîrühâ veleni’me’l ceyşü zâlike’l ceyşü”

“İstanbul muhakkak [elbette] fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”

18 bin aleme rahmet olarak gönderilen Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa sav. tarafından fetihle müjdelenmiştir.

Tarihin kendisi kadar eski olan İstanbul her zaman insanlık aleminin sahip olmak istediği bir şehir olmuştur. Bu nedenle tarih boyunca birçok millet tarafından kuşatılmıştır.
Öylesine kadim bir şehirdir ki İstanbul, tarihte çok az imparatorluğa yâr olmuştur. 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395-1204 ile 1261-1453 yılları arasında Bizans İmparatorluğu, 1204-1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ve 1923’den günümüze Türkiye Cumhuriyeti tarafından idare edilmiştir.

Konuyla İlgili:  Bin dokuz yüz seksen dört 1984

Tarihte sıradan şehirlerin yüzlerce devlet tarafından idare edildiğini görmekteyiz. Lakin İstanbul öyle değil. Binlerce yıl sadece 5 devletin sahip olabildiği bir başkent. Birçok şair İstanbul aşkıyla yanıp tutuşmuş ve birbirinden güzel mısralar sıralamıştır. İşte Nedim’in İstanbul için söylediği dünyaca ünlü tarihi şiir:

Bu şehri Stanbûl ki bî-misl ü bahâdır, Bir sengine yekpare Acem mülkü fedadır. Bu İstanbul şehri eşsiz değerdedir, baha biçilmez, Bir taşına bütün bir İran ülkesi feda olsun.
Bir gevher-i yekpare iki bahr arasında, Hurşîd-i cihan-tâb ile tartılsa sezadır. İki deniz arasında tek bir elmas parçasıdır, dünyayı aydınlatan güneşle tartılsa (aynı kefeye konsa) lâyıktır.

Altında mı üstünde midir cennet-i âlâ, Elhâk bu ne halet bu ne hoş ab u hevâdır. Cennet-i Alâ altında mı, üstünde mi (bilmiyorum). Elhak bu ne güzel durum, ne güzel su, ne hoş havadır.
Her bağçesi bir çemenistan-ı letafet, Her gûşesi bir meclis-i pür-feyz ü âlâdır. Her bahçesi bir güzellik çimenliğidir, her köşesi bir coşku ve eğlence toplantısıdır. Onu dünyaya değişmek insaflı bir şey olmaz.

Eğer ressamlara hayallerinizdeki en güzel şehri çizin denseydi herhalde ancak İstanbul kadar güzel bir şehir çizebilirlerdi. Bir çok ünlü isim İstanbul için
güzel söz söylemiş ve ona hayranlığını anlatmıştır. Siz İstanbul hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

  1. Ertuğrul dedi

    Ya istanbul beni alır yada ben istanbulu, taşı toprağı altın şehir

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.