Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Dünyanın en gizemli kitabı

1 38.510

DÜNYANIN EN GİZEMLİ KİTABI

PEKİ SENİN BU KONUDA BİR FİKRİN VAR MI?

VOYNİCH ELYAZMASI

Bilinmeyen bir dille yazılmış, amacı ve anlamı hala tam olarak çözülememiş olan el yazması, içinde resimler de bulunduran gizemli bir kitaptan bahsedeceğiz bu sefer.

Kitap, araştırmalarım neticesinde edindiğim bilgilere göre; tahminen 15. yüzyılda 1404 ila 1438 yıllarında yazılmıştır. 240 sayfadır ancak tamamının 270 sayfa olduğunu iddia edenler de var. Kitabın yazarı da bilinmiyor ve hala gizemini korumakta. Şimdi içten içe kitabın ismini nereden aldığını merak ediyorsunuz. Her şeyi araştırırım da o kalır mı?

İsmini, 1912 yılında varlığını ortaya çıkaran Wilfrid m. Voynich adında bir sahaftan almıştır. Kitap ortaya çıktıktan ve gizemi kamuoyuna duyurulduktan sonra araştırmalar başlar ve gizli kalmış bazı şifreler olduğu düşünülerek yıllarca şifreler çözülmeye çalışılır. Voynich ise aynı çabayı sarf eder fakat hiçbir sonuca ulaşamaz. Bununla beraber kitabı Yale Üniversitesi’ne bağışlar.

VOYNİCH ELYAZMASI KİTAP İNCELEME

Kitap halen ms 408 koduyla orada korunmaktadır. Yakın zamanlarda kitabın gelişigüzel ve hiçbir gizem ve amaç içermeyen, tamamen boş bir düşünce içerisinde yazıldığını iddia edenlere karşılık; fonetik ve dil uzmanları, metinde yer alan kelimelerin heceleme sistemine sahip olduğunu, duraksayarak yazılmadığını ve daha da ilginci bir ahengi olduğunu araştırıp göstermiştir. Yani, bu metinde yer alan kelimeler, sanki kendine ait bir lisanı varmışçasına yazılmıştır. Şifreli bir metinde olması gerektiği gibi her kelimenin duraksayarak veya durularak yazılması gibi bir durum söz konusu değildir. İşte bu araştırmalar da metnin gerçek olduğunu kanıtlamaktadır. Kitap hakkında az çok bilgi sahibi olduysanız şimdi de kitabın biraz içini inceleyelim. Öncelikle kitabın kapağı şöyle:

kitap-kapaklari-ornekleri

El yazması kitap incelemesi

Kitap, yapılan köklü incelemelere göre ana hatlarıyla 5 bölüme ayrılmıştır.

Konuyla İlgili:  Kuşlarla Sohbetin Şartları Kitap Özeti
  • İlk bölümde gördüğünüz gibi fazlasıyla karşılaşacağınız altlarında yazılarıyla birlikte bitki resimleri yer alır. Fakat ilginç olan şu ki, bu kitapta resmedilen bitkilerin hiçbiri dünyada bulunmuyor. İçerdiği bitki resimlerinin basitçe yapılmış histolojik çizimler olduğu iddiası da mevcuttur. Yani, bu çizimler bazı maddelerin mikroskobik görüntülerinin çizimidir.

maddelerin-mikroskobik-goruntuleri

  • İkinci bölümde –ben de görür görmez anladım- astrolojik ve astronomik siluetler var. Zaten görsele dikkatli bakınca göreceksiniz. Güneş, ay ve gezegen resimleri mevcut.

ilkel-gunes-ay-gezegen-cizimleri

  • Üçüncü bölümde gizem yüklü bu yazar işi biraz farklı boyutlara götürmüş. Tamamen bitki ve astroloji biliminden alakasız; çıplak şekilde tasvir edilmiş kadın resimleri, damar, kol ve hayvan şekilleri çizmiştir.

ilkel-donem-kadin-cizimleri

  • Dördüncü bölümde ise, bu sefer de bizlere ilaç tarifleri vermiştir.
  • Ve son olarak beşinci bölüm, kitabı kısaca özetler niteliktedir.

Online el yazması kitaplar

Araştırmalarım ve kitabın en dikkat çekici sayfalarını incelediğimden dolayı şunu söylemek isterim ki, bölümler ilerledikçe her sayfa karanlık bir hal alıyor.

Değerli okuyucularım;

Merakla, bir takım çözülmüş şifreleri öğrenmek istediğinizin farkındayım. Şimdilik sizin de sıkılmamanız için konuya burada ara verip, haftaya derin ve ince araştırmalarımdan elde ettiğim görsel ve hatta videoların da olduğu bilgilerle karşınızda olacağım. Görüşmek üzere.

Kaynaklar:

https://eksisozluk.com/voynich-elyazmasi–822469

https://onedio.com/haber/cozmeye-calisanlari-delirttigi-soylenen-insanlik-tarihinin-en-gizemli-kitabi-voynich-elyazmasi-766681

https://goo.gl/images/VD6eXr

https://goo.gl/images/5B6n6m

https://goo.gl/images/sjQ61F

https://goo.gl/images/JNVweV

Görüntüleri yakından incelemek istiyorsanız:

https://brbl-dl.library.yale.edu/vufind/Record/3519597

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.