Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Dünyanın en güzel gezilecek yerleri

0 2.694

Dünyanın en güzel gezilecek yerleri 

Gezmek, görmek, seyahat etmek insanın bitip tükenmek bilmeyen bilme-keşfetme arzusunu yerine getirir. Ayrıca özgürlüğünün en önemli göstergesidir. Dünya üzerinde toplam 206 adet ülke var. Bunların içinde 193 tanesi Birleşmiş Milletler’e üye ve uluslararası ilişkilerde diğer devletler tarafından tanınıyor. 510.2 milyon km2’lik arz üzerinde gezebileceğiniz ülke sayısı ve mekanlar sınırlı lakin Hz. Allah’ın salih kullarına müjdelediği cennetinde sınırsız. Dağlar, ormanlar, nehirler, göller, akarsular, karstik şekiller, topraklar, bitkiler, ağaçlar, hayvanlar, gökyüzü, şehirler her birinin birbirinden farklı bir hikayesi olsa da aslında coğrafi olarak birçok yer birbirinin tıpkısının aynısı.

Bu nedenle dünyada her yeri gezeyim ömrümü yollarda tüketeyim derken ahiretimizi ihmal etmeyelim. Bir çok seyyah, yolcu, gezgin bloglarında, seyahat-gezi dergilerinde yer küre üzerinde gezip görebileceğimiz en güzel mekanları listelemiş. Benim düşüncem bunları gezip görmek bile ortalama bir insan ömrü için yeterli.

İşte dünyada gezip görebileceğiniz en güzel ve en ilginç mekanlar

Door to Hell – Derweze, Türkmenistan

Door-to-hell-Derweze-Turkmenistan
1971’de Rus bilim adamları tarafından Türkmenistan’da doğalgaz araması yaparken bulunan 70 metre çapında bir kraterdir. Halk arasında “Cehennem Kapısı” adı verilen yer yerli ve yabancı pek çok turist çekmektedir.

 

Door-to-hell-Derweze-Turkmenistan_1
Türkmenistan – Door to Hell – Derweze – Door-to-hell-Derweze-Turkmenistan

 

Monument Valley – Amerika Birleşik Devletleri

Monument-valley-USA
Arizona, Utah sınırında yer alan büyük, kurak vadi. O kadar kuraktır ki çölü anımsatır. Western filmleri ve Road Runner çizgi filmlerinin pek çoğu burada çekilmiştir. Aşınmanın oluşturduğu ilginç kayalar ve gün batımı görülmesi gereken güzellikleridir.

Meteora Manastırları – Yunanistan

Meteora-Greece
Meteora’nın ismi Antik Yunanda ‘havada asılı’ anlamına gelen ‘Meteoros’ kelimesinden gelmektedir. Meteora’daki bu yüksek kayalıklar 60 milyon yıl önce nehirlerin akıntılarıyla deltalar oluşturmuş, depremlerle yer değiştirmiş yağmur suları ve rüzgarlarla eşsiz bir biçimde kayaları şekillendirmiştir.

Iguazu Şelalesi, Arjantin- Brezilya

iguazu_falls_argentina_-brazil
Arjantin ve Brezilya ülkeleri arasında doğal sınır oluşturan Iguazu Şelalesi dünyada en fazla turist çeken şelalelerdendir.

Pamukkale Travertenleri – Türkiye

pamukkale_turkiye
Pamukkale Travertenleri dünyada eşi benzerine nadir rastlanan jeotermal özelliği bulunan kayaç türüdür.

Büyük Kanyon – Amerika Birleşik Devletleri

Grand-Canyon-USA
Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon tarihte Kızılderililerin yerleşim mekanı olmuştur.

Antelope – Kanyon Amerika Birleşik Devletleri

Antelope-Canyon-USA
Erozyon sonucu oluşan kanyonlara en güzel örneklerden biridir. Amerika’nın kanyonlarla ünlü eyaleti Arizona’da yeralmaktadır.

Lake Hilier – Avustralya

Lake-Hilier-Australia
Lake Hillier Avustralya’nın batısında yer alır. Yemyeşil arazinin ortasında pembe rengiyle görenleri kendisine hayran bırakır.

Slope Point – Yeni Zelenda

Slope-Point-New-Zealand
Yeni Zelenda’nın güneyinde, Slope Point adasına yer alan “Rüzgar Esen Ağaçları” kutup rüzgarları sonucu oluşmuş eğimli yapılarıyla olağanüstü bir görüntü ortaya çıkarmıştır.

 

Slope-Point-New-Zealand_1
Rüzgar Esen Ağaçları – Yüzüklerin Efendisindeki Fangorn’un Ormanı’na benziyor 🙂

Kapadokya – Türkiye

Cappadocia-Turkey
Tahmini 60 milyon yıl önce Erciyes ve Hasandağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin zaman içinde yağmur ve rüzgarla aşınmasıyla oluşan Kapadokya Türkiye’de gezilecek önemli mekanlardan biridir.

Mu Cang Chai Rice Terraces – Vietnam

Mu-Cang-Chai-rice-terraces-Vietnam
Vietnam’ın Kuzeydoğu bölgesinde yer alan Mu Cang Chai Rice yüksek terasları ve pirinç tarlalarıyla ünlüdür.

Tinanzi Dağları, Hunan – Çin

Tianzi_Mountains-China
Çin’in Hunan bölgesinde yer alan Tinanzi dağları eteklerinde yer alan ince yüksek Tianzi dağları görülmesi gereken mekanlardan.

Black Forest – Almanya

Black-Forest-Germany
Kara Orman Almanya’nın güneybatısında bulunan Baden-Württemberg eyaletindeki ormanlık bölgedir. Doğu ve Güney tarafları Ren nehri tarafından çevrilmiştir. Yağmurlu ve güneşli günlerde oluşturduğu görüntü fevkaladedir.

Stone Forest – Madagaskar

Stone-Forest-Madagascar
Dünyanın en ilginç ormanı olan Stone Forest yani Taş Orman Madagaskar adasında Melaky bölgesinde bulunuyor. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda, yatay ve dikey jeolojik oluşumlar halinde ortaya çıkan bu karstik plato, oldukça keskin ve iğne ucu gibi sivri yüzeyli kayalıklardan ve mağaralardan oluşmuş.

Hitachi Seaside Park, Ibraki – Japonya

Hitachi-Seaside-Park-Japan
Japonya’nın Hitachinaka, Ibaraki bölgesinde bulunan 190 hektarlık dev çicek parkı. Rengarenk çicekleri ve eşsiz güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Halle Forest – Belçika

 

Halle-fores_Belgium
Belçika’nın balta girmemiş ormanlarından Halle Forest müthiş doğasıyla insana huzur veriyor.

 

hallerbos-forest-belgium
Hallerbos Ormanı’nda güneş doğarken çayınızı yudumlayıp eşsiz manzarayı seyredebilirsiniz.

Starry Beach – Maldivler

Starry-beach_Maldives
Dünya üzerinde gökyüzünü gece seyredebileceğiniz en güzel mekanlardan biri Starry Plajıdır. Maldiv adasında yer alan plaja vuran ay ışığı ve yıldızların yansıması harikulade görüntüler ortaya çıkartır.

Venedik – İtalya

venedik_italy
İtalya’nın kuzeydoğusunda yeralan içinden kanalların geçtiği masallara konu olan şehir. 118 adadan meydana gelen Venedik tarihin en eski şehirlerinden biridir.

Petra – Ürdün

petra_jordan_urdun
Nebatiler’in başkenti olan Petra şehri Lut gölü ile Akabe körfezi arasında yer almaktadır. Tarih kadar yaşlı ve gizemli şehir kanyon içinde Nebatiler’in kaya bloklarını oymasıyla meydana gelmiştir. Dünyanın 7 harikasından biridir.

Plitvicka Göller Yöresi – Hırvatistan

Plitvice-gölü-Hırvatistan
Plitvice Gölleri Milli Parkı, namı değer Plitvicka Jezera Zagreb’e 1.5 saat uzaklıktadır. Doğal yaşamı, yeşili ve bol suyu ile insana huzur vermektedir.

Angor Wat – Kamboçya

Angkor-Wat-Kamboçya
Kamboçya’nın efsanelerle ünlü mekanı Angkor Wat her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Sagano Bambu Ormanı – Kyoto – Japonya

Bambu-Ormanı-Japonya
Japonya’nın Kyoto şehrinde yer alan Sagano Bambu Ormanı yeşili ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır.

Mosioa Tunya, Viktorya Şelaleri – Zambiya

viktorya_selalesi_zimbabve
Kendi dilinde adı Mosi-oa Tunya [gürleyen duman] olan şelalelere Viktorya adını İskoç gezgin David Livingstone Kraliçe Viktorya adına “Viktorya Şelaleri” adını vermiştir. Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında Zambezi nehri üzerinde yeralmaktadır.

Roraima Dağları – Venezüela

Roraima-daglari_VenezuelaBrazil_Guyana
Venezuela, Brezilya ve Guyana’nın birbirine en çok yaklaştığı sınır bölgesinde yeralan Roraima dünyanın en büyük kuvars dağıdır. İçinde mağaralar ve yeraltı suları bulunmaktadır.

Machu Picchu İnka – Peru

Machu_Picchu-Peru
Machu Pikchu And dağlarının zirvesinde 2360 metre yükseklikte Urubamba vadisi üzerine kurulmuş tarihin en eski şehirlerindendir. İnka medeniyeti tarafından oluşturulan antik kent dünyanın 7 harikasından biridir.

Algarve Mağarası – Portekiz

Algarve-Mağarası-Portekiz
Uzun yıllar Endülüs hakimiyetinde kalan Algarve ismini arapça Batı Endülüs anlamına el Garb el kelimesinden almıştır. İber yarımadasının tarihi şehri okyanusa nazır kıyılarıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Zhangye Danxia Gansu – Çin

Zhangye-Danxia-Landform-in-Gansu-China
Çin’in Gansu eyaletine bağlı Zhankye şehri sınırları içerisinde yer alan Nantaizi köyü dünyanın rengarenk engebeli arazilerine sahip ender mekanlarından. Milyonlarca yıldır aşınan ve karışan kum ve kumtaşlarının karışımında oluşan rengarenk tortullar görenleri hayretler içinde bırakıyor.

Santorini – Yunanistan

Santorini-Island-Greece
Santorini, ismini 13. Yüzyılda Aziz İrene’den almıştır. Siyah renkli, volkanik kumlardan oluşan kıyıları kadar, beyaz renkli evleriyle ve muhteşem gün batımı manzaralarıyla ünlü bir mekandır.

Hang Son Doong Mağarası – Vietnam

Hang-Son-Doong-Vietnam
Vietnam’ın yerli halkı tarafında keşfedilen Hang Son Doong mağarası devasa yüksekliği, ürpertici uğultusu nedeniyle birçok kişinin girmeye cesareet edemediği mekanlardan biridir.

Yosemite Doğal Parkı-Amerika Birleşik Devletleri

Yosemite-Amerika
Yemyeşil, insanın ciğerlerini açan ormanları, şelaleriyle dünyadaki en güzel milli parklardan biridir Yosemite. Amerika’da gezilebilecek en güzel milli parklardan biridir.

Li River Nehri, Zhuang, Guilin – Çin

Li-River-China
Çin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi Guilin şehri sınırlarında yer alan Li Nehri karstik dağlarla çevrilidir. Yemyeşil dağları sisli nehirleriyle çevrili bir bölgedir.

Gasadalur Köyü – Faroe Adaları

Gásadalur-Faroe-Adaları
Gásadalur, Faroe Adaları sınırları içerisinde yeralan dağlık ve engebelik bir arazide bulunmaktadır. Yüksek dağlarla çevrili köyde muhteşem bir manzara bulunmaktadır.

Mısır Piramitleri – Mısır

misir-piramitleri
Mısır piramitleri Dünyanın 7 harikasından biri kabul edilmektedir. Gize, Keops, Mikerinos, Kefren en önemli piramitlerdir. Mısır’da 100’den fazla piramit bulunmaktadır.

Lençóis Maranhenses Göletleri Brezilya

Lençóis-Maranhenses-Brazil
Ocak-Haziran aylarında görülen yağışlarla kum tepeleri suyla dolmakta ve lagünleri oluşturmaktadır. Temmuz-Aralık arasında kurak dönemde yer şekilleri değişmektedir.
Konuyla İlgili:  İcat ile muciti buluşturan sözler

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.