Araç çubuğuna atla

E-ticaret için hedef kitle pazarlamasının önemi

Hedef kitle nasıl kişiselleştirilir

Hem e-ticaret hemde dijital pazarlamanın olmazsa olmazlarından biri müşterilerinizi tanımak hedef kitlenizi belirlemektir. Aksi halde markanızın dijital mecralarda ölçümlelerini yapmanız çok zorlaşır. Hedefleme yaparken neler yapılır. Ziyaretçileriniz ve müşterileriniz nasıl kişiselleştirilir detaylandıralım.

1.Coğrafya

Bulunduğunuz bölge, coğrafya, şehir, ilçe, nufüs yoğunluğu ve popülasyonu bu alanın dijital dna’sını çıkarır. Özellikle reklam verirken hedef kitlenizi kişiselleştirirken mutlaka işinize yarar.

2.Demografi

En önemli kişiselleştirme aracı demografidir. Yaş, cinsiyet, eğitim, meslek, sosyal statü, aile ve yaşam döngüsü şu anda google başta olmak üzere facebook, instagram ve bir çok teknoloji şirketi tarafından en fazla kullanılan hedefleme aracıdır.

Tüm demografik bilgiler ve veriler fazlasıyla sosyal medya profillerinde mevcuttur.

hedef-kitle-analizi

— Jordie Van Rjin – Emailmonday

3.Psikografik

İnsanların yaşam tarzları, aktivitleri, ilginç ve tuhaf durumlar, düşünceleri, endişeleri, değer ve tutumları contextual yani bağlamsal olarak tüm kişilik verilerini size verir.

4.Davranışsal

E-ticaret hedeflemeleri için önemli metrikler barındırır. Bir nevi insanların dijital vücut dilidir. Özellikle ürün, fayda, satın almada kullanım amaçları, fırsatlar, satın alırken siteye girişinden ürün sayfasını ziyaret edişine ürün açıklamalarından, yorumlara, sepete ekle den sipariş oluşturmaya ödeme den kargoya tüm aşamalar ve etkileşimler hedefleme için önemlidir. Bu nedenle sitenizde kullanacağınız analitik izleme araçları son derece hayati önem arz eder. Özellikle Google analitik sizlerin en büyük ücretsiz yardımcısı olacaktır.

Hedefleme ve sonrası kişiselleştirmede neler yapmalı

E-ticaret’te hedef kitle belirledikten sonra örnek lise okuyanları hedefleyelim. 16-20 yaş arası erkekler olsun. Bu hedef kitlenin satın alma davranış analizi yapılmalı mevsimsel olarak okula başlama dönemi veya yaz dönemi ihtiyaçlarına uygun reklam kampanyaları düzenlenebilir. Bu hedef kitle siteye geldiği zaman benzer satın alma ürünlerini göstermek, listelediği ürünleri kaydetmesini sağlamak, konumlarına uygun arama seçenekleri sunmak, alışveriş kategorilerine göre kişiselleştirilmiş e-posta bültenleri hazırlamak hedefleme açısından önemlidir.

Konuyla İlgili:  E-ticaret için kaynak siteler
E-ticarette etkileşimi ve satışı arttırma yöntemleri

En önemli konu sâdık müşteriler dediğimiz daha önce satın alan müşterilerle etkileşimler. Bu etkileşim e-posta, sms veya sosyal medya ile olabilir. Kullanıcıların sitenizde ziyaret ettiği tıkladıkları web sayfalarının sıcaklık haritaları, konumları, yaş grupları, kampanyalarınız kampanyalarda kupon, hediye, ödüller kişiselleştirilmiş müşterilerde satışın performansını arttıracaktır.

Müşterilere satın alma adımında birden fazla ödeme ve kargo seçeneği sağlamak mağaza ile sosyal medya üzerinden direk iletişime geçmesini sağlamakta hedefleme için önemlidir.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dijital İçerik Sitesi - Notdefteri
Logo
Enable registration in settings - general