Araç çubuğuna atla

Erkin Baba’ya Dair

Erkin Baba’ya dair

Erkin Koray… Diğer bir deyişle, Erkin Baba… Onun müziğiyle yaşadık… Bir kuşak, onun şarkılarıyla büyüdü…

Progresif, psikedelik, arabesk, anadolu rock

Onun müziği ve şarkı sözleri çoğu kişiye ilham verdi. Özgün şarkı sözleri ve müzik tarzıyla, Koray, fark yarattı. 24 Haziran 1941 tarihinde İstanbul’da doğan Koray, Anadolu rock, psikedelik rock, arabesk-rock ve hard rock türünde eserler üretti. Kökleri daha çok batı müziğine dayanan psikedelik rock melodilerinde, Hint müziği gibi etnik tarzlardan özellikler bulunuyor. Birçok türküyü kendine has tarzıyla yeniden düzenleyen Koray’ın müziği, progresif rock’tan da izler taşıyor. Progresif rock türünde, şarkıların sözleri, normal rock şarkılarında görülen dans ve aşk gibi popüler öğelerden ziyade; daha kavramsal, soyut, edebi, felsefi ve fantastik öğeler içeriyor. Koray’ın çoğu şarkısında bu türden esintiler görebiliriz.

Etiketler: Erkin Koray, rock, müzik

Şarkıları

“Fesupanallah”, “Arapsaçı”, “Şaşkın”, “Estarabim” ve “Çöpçüler” gibi arabesk-rock şarkılarını, “Akrebin Gözleri”ni hepimiz biliriz. Ama bilmediklerimiz de olabilir: “Sarhoş Gibiyim”, “Aşkımız Bitecek”, “Çukulatam”, “Cümbür Cemaat” ve “Silinmeyen Hatıralar” gibi… Favori Erkin Koray şarkım, “Çukulatam”’ı dinlemenizi tavsiye ederim. Kulağınızın pası silinecek. Gözünüz, gönlünüz açılacak. Neşeyle dolacaksınız. Yerli bir televizyon dizisine de ismini veren “Öyle Bir Geçer Zaman ki” ise, söz-müzik uyumu ve derin anlamıyla Koray’ın filozof kişiliğini ortaya koyan, sanatçının en özel ve eskimeyen şarkıları arasında yer alıyor.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Öyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynı ile baki

Öyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynı ile baki

Birden dursun istersin

Seneler olunca mazi

Öyle bir geçer zaman ki

Günlere bakarsın katı katı

Üzerine çekersin perde

Yoldan geçenler var da

Her akşam gelenler nerde?

Konuyla İlgili:  Toz ve Pembe

Kara yazı yazıldı sanma

İnsanın da kaderi böyle

Öyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla baki

Öyle bir geçer zaman ki

Bir cevap buldun mu sorulara?

Yiğitlikte var yine serde

Nasıl gaddar seneler

Geçiyor durduğu yerde

 

Sana kara yazıldı sanma

İnsanın da kaderi böyle

Öyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla baki

Öyle bir geçer zaman ki

O nedir seni kızdıran

Memnun edeceği yerde?

Bak bir garip diyor ki

Nerede o yârim nerde?

Anılara kapılıp kanma

Dünyanın da düzeni böyle

Öyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla baki

Öyle bir geçer zaman ki

Kaynak: https://genius.com/Erkin-koray-oyle-bir-gecer-zaman-ki-lyrics

Birbirimiz hakkında hep güzel düşündük

“Barış Manço size ne ifade ediyor?” sorusuna Koray’ın verdiği yanıt, dikkat çekici; “Barış Manço bir ekol. Büyük bir sanatçı. Manço ile biz arkadaşız. Biz birbirimiz hakkında hep güzel düşündük. Cem, ben, Barış. Aynı tencere içinde anılıp, 3 ayrı tarzız. Biz Manço ile aynı şeyi yapar gibi göründük. Aynı ekollerdeniz, ama farklı tarzda yaptık. Güzelliğimiz orada. İşin güzel tarafı o.  Mesela, Barış’ın çocuklarla olan diyaloğu… Bir çocuğa hayvan bu kadar güzel anlatılır. Sevdirilir. Ayısı olsun, devesi olsun, eşeği olsun. Cem Karaca, ayrı bir ses. Ağzını açtığı zaman çağlıyor.” Ona neden Erkin Baba denildiğini bu yanıtta iyi anlıyoruz.

Kızını okuldan aldı

Koray’ın, 1960’ların sonuna doğru, bağlamanın sesini müzik yapılan mekânlarda daha çok duyurmak ve rock müziğinde de kullanabilmek için elektro bağlamayı icat ettiği söylentisini duymuş muydunuz? Koray’ın, kızını eğitim sistemine tepki olarak okula yollamadığını ve eğitimini evde kendi olanaklarıyla verdiğini biliyor muydunuz? Yenilikçi ve sentezci bir müzik çizgisi olan Koray’ın sıra dışı şarkı sözleri, arabesk besteleri ve uzun saçları, özgün kıyafetleri gibi birçok nedenle bir dönem TRT tarafından dışlandığını ve eserlerinin neredeyse tamamının, yakın zamana kadar, TRT denetimi tarafından yayımlanmaya uygun görülmediği konusunda bilginiz olmuş muydu?

Konuyla İlgili:  Ağlatmaktan ibaret hayatım

erkin-koray

Kalplerde yaşıyor

79 yaşındaki Koray’ın, hikâyelerinden oluşan “Mezarlık Gülleri” adlı bir de kitabı bulunuyor.

İnsanın aklına şu soru geliyor: Erkin Koray yaşıyor, ama unutulmuş gibi. Medyada onun hakkında hiçbir haber, yazı, röportaj veya görüntü yok. Onun hakkında kimse bahsetmiyor. Ama neden? Koray, müziğinden de anlaşıldığı gibi, protest bir sanatçıdır. Erkin Koray, unutulmayı tercih ediyor; şarkılarıyla yaşamak ve yaşatılmak istiyor. Bu dünya ve medya düzeninde yer almak, belki de onun değerleriyle uyuşmuyor. Koray’ın tercihi bu yönde olsa gerek. Bu nedenle Erkin Baba, hayattayken bile, sevenlerinin kalplerinde yaşıyor.

Ahmet Ozan Gürsoy

Yararlanılan kaynaklar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Erkin_Koray

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dijital İçerik Sitesi - Notdefteri
Logo
Enable registration in settings - general