Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Kitap İnceleme

Bir JOHN STEİNBECK efsanesi olan fareler ve insanlar

0 24

Fareler ve İnsanlar Kitap Analizi

Bir JOHN STEİNBECK efsanesi olan fareler ve insanlar kitabı aslında bize dostluğun nasıl sonuçlandığını gösteren bir kitaptır. Aslında tam bir dostluk dramı diyebiliriz. Dostluğun, kardeşliğin artık yok olduğu bu dönemde aslında bu kitap bize bu dönemi çok güzel yansıtıyor. İnsanoğlu işte her şey den daha üstünlük gösteren bir durum. Kimine göre normal, kimine göre olağan üstü bir durum.

Kitabın yapısından bahsedecek olursak;

Kitap son derece sade bir dille yazılmış, akıcılık hakim olan bir anlatım vardır. Yer yer argo kelimelerin açıkça ifade edildiği ve sosyoloji alanında güzel bir yorum savaşı yaşatabilecek iyi bir niteliğe sahip. İnsanların toplumsal duygular üzerinde yoğunlaşmasını sağlayan steinbeck başarılı bir yapıt ortaya sunmuştur. Amacına ulaşmış olan bu eser mutlaka okunması gereken kitaplar arasına konulması gerektiğini düşünüyorum.

Özetleyecek olursak;

Kitap 2 ana karakter üzerine kurulmuştur. George ve Lennie iki sıkı dostlardır. Birer toprak işçileridir. Tek hayalleri vardır çok para kazanıp bir araziye sahip olmak ve orda ekip biçmektir yaşamlarını istediklerini gibi idame etmek isterler.

George akıllı normal bir insan şeklinde adlandırabileceğimiz bir karaktere sahip

Lennie ise biraz iri yarı ve kafası çok çalışmayan bir insandır.

George hep lennie’nin arkasını toplar onu sıkıca tembihler ve sürekli bir şeyler öğretme çabasında olan iyi bir dosttur. Lennie’nin önemli bir zafiyeti vardır ki sevmek ve okşamak. Bu yüzden sürekli cebine fareyi alıp onun başını George’dan gizli başını okşamak ister fakat bir türlü başarılı olamaz çünkü arkadaşı buna bir türlü izin vermez. İzin verse bile onun hayvanı severken öldürebileceğini düşünür. Bakmayın böyle olduğuna Lennie çok temiz kalpli saf duygulara sahip iyi bir insandır. Aynı zamanda güçlüdür iri yarı olmasının yanında iyi bir güce sahiptir. Bu iki arkadaş hayallerinde olan parayı kazanmak için bir toprak sahibi adamla görüşürler evvela anlaşırlar ve bu çiftliğe yerleşirler. Tanışma faslında sıkıntılı bir tip diyeceğimiz Curley’le tanışırlar. Dövüş sporlarıyla ilgilenen ve ego tatmin etmeyi seven curley bu iki arkadaşa kafayı takmıştır. Tabi birde bunun karısı vardır. Eşine sadık olmayan herkesle konuşmayı seven bir eştir Curley bu durumdan çokça rahatsızdır. Curley eşine son derece takık bir insandır. Günün her vakti çiftlikte onu arar. Birde bu iki arkadaşın iyi anlaştığı çiftlikte yaşayan yaşlı bir adam vardır, Candy. Lennie aklı kıt olarak adlandırıldığından dolayı insanlar ona iyi niyetiyle yaklaşabilmekte. Bahsettiğim gibi sevmeyi okşamayı seven bir insandır Lennie. Curley’in karısı Lennie’yi tanımak ister ve yanına gider. Bu arada ise çiftliktekiler oyun oynamaktadır. Curley’in karısı ahırda köpekleri okşayan Lennie’nin yanına gider. Biraz muhabbet ettikten sonra Curley’in karısı saçlarının çok yumuşak olduğunu ve istiyorsa saçlarını okşayabileceğini söyler. Lennie, kadının saçlarını okşar. Curley’in karısı ise daha sonra Lennie’yi uyarır elini saçından çekmesini söyler, sonra bağırmaya başlar. Paniğe kapılan Lennie ona daha sıkı sarılmaya başlar ve kadının boynu kırılır sonrasında ise ölür. Lennie telaşla George ile herhangi acil durumda önceden belirledikleri yere gider. Bu sırada Curley karısının cesedini bulur ve bunu Lennie’nin yaptığını anlar. Çiftliktekiler ise onun öldürdüğünü anlayınca silahlarına sarılıp Lennie’nin peşine düşerler. George ise doğrudan belirledikleri yere gider. Lennie ile uzun zamandır kurdukları hayalleri düşünmeye başlarlar. Tabi bu sırada diğerlerinin sesi iyice yaklaşmıştır ve bir anda George can dostu Lennie’yi öldürür. Yanlarına gelen diğer adamlar geldiklerinde Lennie’nin ölüsüyle karşılaşırlar. George can dostu Lennie’yi öldürmüş oldu. Daha sonra diğerleri onların yanına geldiğinde Lenni’enin ölüsüyle karşılaşırlar. İçlerinden birisi ise George’nin koluna girip bunu yapmak zorundaydın sen haklıydın der ve köye dönerler.

Konuyla İlgili:  Instagram'da kitap okumak

Görüldüğü üzere güzel bir dostluğun hazin sonu…

George Orwell’in 1984 incelemesini burdan okuyabilirsiniz.

 

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.