Araç çubuğuna atla

Korona döneminde tüketici davranışları

Korona virüs dönemi dünyada her alanda insan davranışlarını derinden etkiledi. En çok etkilenen davranışların başında alışveriş ve ihtiyaçları giderme geliyor. Alışveriş davranışlarında gözlemlenen 7 değişiklik şu şekilde

korona-donemi-e-ticaret

1. Bazı perakende kategorilerinde online alışverişe geçiş oranı diğerlerinden yüksek oldu. 

Ne yapmalı? Net olun. Fiziksel mağazalarınız yeniden açılıyor ya da açılmışken, reklam uzantıları kullanmak, alışveriş yapanların çalışma saatleriniz veya mağazanın açılmasına ilişkin koşullarınızdaki herhangi bir değişikliği kolayca görmesini sağlar.

2.Tüketiciler online yapılan ve kanal seçiminin önemsiz kaldığı alışverişleri gittikçe daha fazla tercih ediyor.

Ne yapmalı? Entegre olun. Online ve offline ekiplerinize ortak hedefler vererek tek bir birim gibi çalışmalarını sağlayın.

3. Kolaylık sağlanmasına diğer her şeyden fazla değer veriliyor.

Ne yapmalı? Ulaşılabilir olun. Pazarlama mesajlarında, gönderim seçeneklerine ve size nasıl ulaşılabileceğine yer verin ve müşteri sorgularını yanıtlamak için bir online chat seçeneği sunun.

4. Daha çok online alışveriş, daha çok sorunlu nokta demektir.

Ne yapmalı? Sepet, ödeme, kargo süreçlerini düzeltme, geliştirme. Tüm cihazlarda sorunsuz alışverişi geliştirme.

5. Online ürün araştırmada, arama ve video daha büyük rol oynuyor.

Ne yapmalı? Alışveriş sitenizin blog kısmında veya Instagram, Youtube, facebook sayfalarınızda yönlendirici, ürünle ilgili araştırmalarını kolaylaştıran yardım içerikleri hazırlayın.

6. Fiyat, ulaşılabilirlik ve hız, perakendeci tercihini değiştirme nedenleri.

Ne yapmalı? Fiyatlarınızı piyasa fiyatlarına uygun optimize edin. Satın alma olasılığını artırmak için, mümkün olan durumlarda tüketicilere ücretsiz ve/veya ertesi gün teslimat gibi hızlı kargo ve teslimat seçenekleri sunun.

7. Sosyal Sorumluluk ve Mobil Deneyim

Ne yapmalı? Tüketiciler sosyal sorumluluğa önem veriyor. Daha iyi bir Türkiye ve Dünya için mutlaka marka ve şirket vizyonunuzda sosyal sorumluluk projeleri olmalı. Mobil uygulamaların öneminden bahsetmeye gerek bile yok 🙂

Konuyla İlgili:  E-ticaret için hedef kitle pazarlamasının önemi
We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dijital İçerik Sitesi - Notdefteri
Logo
Enable registration in settings - general