Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Osmanlı’da kardeş katli

0 313

Osmanlı’da kardeş katli meselesi yüzyıllardır tarihimizde var olan bir meseledir. Lâkin “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Şehzade Mustafa’nın katliyle Türkiye gündemine oturmuştur. Halkın dizilerle birlikte son dönemde tarihe olan merakı giderek artmaktadır.

Bu durum geçmişi nice kahramanlık ve gurur kaynağı hadiselerle dolu olan bir millet için faydalıdır. Kardeş katli meselesinde herkesin bir görüşü bulunmaktadır. Katledilmeden çözülemez miydi? Şöyle yapılsaydı böyle yapılsaydı denilen çözümlerin hepsini Osmanlı Devleti uyguladı veya kendinden önceki Türk Devletlerinde nasıl uygulandığını gördü. Dolayısıyla Osmanlı Devleti halkın en az zarar görebileceği şekilde bu meseleyi canı acıya acıya içi yana yana çözmüştür. En ağır bedeli de bizzat Osmanlı Devleti hanedanı ödemiştir.

Bu meseleyle ilgili aklınızdaki tüm sorulara CNN Türk’te yayınlanan Serdar Tuncer’in sunduğu Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci ve tarihçi yazar Talha Uğurel’in katıldığı “Başka Şeyler” programında cevap bulabilirsiniz. İyi seyirler.

 

Konuyla İlgili:  Türklerde Toplum Yapısı ve Kültür Rekabetleri

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.