Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Toplumda Kadının Yeri

Kadına Şiddeti Önlemenin Yolları

0 34

Toplumda Kadının Yeri 

Kadına Şiddetin Önlemek

Maalesef son yıllar da Türk toplumunun kanayan yarası olan kadın cinayetleri her geçen gün artmakta. Aslında sadece Türk toplumu demek hata olur. Artık bu sorun dünyada genel bir sorun haline geldi. Dünya sağlık örgütünün 2014’te yayınladığı raporda dünya çapında kadınların %35 fiziksel veya cinsel saldırıya uğradığını belirtti. Üstelik bu rapor 2014 raporu yani biraz düşünürsek bu oranların maalesef daha da arttığını tahmin etmek çokta zor olmamalı. Burada özellikle belirtmesi gereken bir şey var ki bu tarz olaylardan bahsederken ‘kadın öldürülmüş’ cümlesi kullanıyoruz. Aslında bu cümlenin doğrusu ‘kadınlar katlediliyor’ olması gerek. Aile birliğinin ciddi anlamda zedelendiği bu son yıllarda aynı oranda kadın cinayetlerinin de arttığı görülmekte. Bu durum artık o kadar çok yaşanmaya başladı ki kadın cinayetleri, şiddeti hakkında kuruluşlar kurulmaya başlandı.

Doğu Türkistan’da hâlâ kadınların eşleri toplama kamplarına götürülüyor evlerine zorla Çin’li asker erkek bırakılıyor. Bu nedenle birçok Doğu Türkistan’lı kadın ya intihar ediyor ya da tecavüze uğruyor. Kadına şiddetin milleti, dini, dili yok! Türkiye’deki de Asya’daki de Afrika’daki de Amerika’daki de aynı zulüm.

Örneğin kadincinayetleri.org – kadincinayetlerinidurduracagiz.net

Gibi birçok gönüllü sivil toplum kuruluşu bulunmakta. Günümüz medyasında her öldürülen kadını göremesek de hala birçok kadın katledilmekte. Toplumun son zamanlarda kanayan yarası olan kadın cinayetleri aslında toplumun nasıl bir ruh hali olduğunu gelişmişlik seviyesini toplumsal düşünceyi görmüş oluyoruz. Bizler ne kadar çok bu duruma üzülüp tepki göstersekte bu olayların ardı arkası kesilmiyor. Peki kadınların katledilmesinin sebebi ne olabilir ?

 • Kadın hakları savunucuları, kadın cinayetlerinin önlenebilmesi için siyasi iradenin, adli makamların ve kolluk kuvvetlerinin yetersiz kaldığını belirtiyor.
 • Şikayetlerin kolluk kuvvetlerine adalet mercilerine iletilmesine rağmen önceden yeterli bir önlem alınamıyor.
 • İşlenen kadın cinayetlerine, şiddetlerine, taciz, tecavüz vb durumlarda caydırıcı bir ceza uygulanmıyor.
 • Aile içi tartışma
 • Aldatma
 • Kıskançlık
 • Namus
 • Geçimsizlik
 • Ekonomik sorunlar
 • İşsizlik
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Töre
 • Boşanma ya da boşanma talebi…
Konuyla İlgili:  Unutulan değerler, yitirdiğimiz şeyler...

Aslında buraya daha birçok sebep sıralaya biliriz. Ama burada önemli olan sebep değil, önemli olan biz nasıl böyle bir toplum haline geldik?

Peygamber efendimiz (s.a.v) bir gün eşi Aişeye der ki
-‘Konuş ya Aişye ferahlayayım.’ Derdi…
Şimdi ümmet ise; ‘ Bir sus hanım kafamızı dinleyelim’ diyor.

Elbette kadında erkekte kendini sorgulamalı fakat hiçbir sebep hiçbir güç bir insanın, kadının öldürülmesine katledilmesine gerekçe değildir. Peygamber efendimizden de görüldüğü üzere kadının bu denli değerli olduğu bir dinde kadına bu denli kötü davranmak niyedir?

 

“Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihad, 6)

kadin-cinayeti-hakkinda

KADIN CİNAYETİNDE VERİLER

2019 Kasım Raporu

Kasım Ayında 39 Kadın Cinayeti

Kasım işlenen kadın cinayetlerinin 11’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 19 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 4’ü ekonomik bahaneyle, 5’i boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

2019 Ekim Raporu

Ekim Ayında 36 Kadın Cinayeti

Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 8’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 17 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 5’i ekonomik bahaneyle, 6’sı boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, telefona cevap vermemesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

2019 Eylül Raporu*

Eylül Ayında 53 Kadın Cinayeti

Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 11’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 31 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 9’u boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

kadin-cinayet-haritasi

Cerenlerin, Emine Bulutların son bulması dileğiyle…

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.