Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Toplumsallık Karmaşası

Toplumsallık nedir?

0 40

Toplum olabilmek

Toplumsallık Karmaşası ; Her bireyin kendine karşı akli ve vicdani sorumlulukları ,sınırları olduğu kadar istek ve iradeden bağımsız içinde bulunduğu topluma karşıda bir takım sorumlulukları ve toplum olabilmenin bir beklentisi olarak ihlale tahammülsüz kuralları vardır.

Şayet bu gerekçeleri insanı ilişkilerini en başa koyarak kişinin kendine has ahlaki değerlerine kadar bir zincir gibi ard arda dizebiliriz. Bu hususta dikkatleri çekmek istediğim bir nokta var ki bu nokta zincirin tam merkezinde yer alıyor. Toplum olmaktan bahsederken öncelikle “istek ve iradeden bağımsız ” ifadesinin altını kalın puntolarla çizmek istiyorum. Kaide ve yaşamsal ihtiyaçlar sebebiyle her farklı zevk ve renk bir araya gelmek mecburiyetini taşımaktadır.

Toplumla birlikte yaşama

Yani bir nevi sokağa çıktığmız andan itibaren bazı adap ve erkanlara şahit olmakla beraber kendimizden farklı birçok fikre,akla ve göze saygı duymalı ve iç içe olmayı kabul etmeliyiz.Bu kabullenişin ilk adımı olarak cinsiyet ayrımından vazgeçmek olduğunu düşünüyorum.

Tüm bu sözlerim beraber var olunan mekanın dışında toplumda kesimlere ayrılan bakış acılarını hesaba katarsak erkek ve kadın figürlerinin eşitliğini veyahut birlik olunması fikrini savunmama karşılık taş duvar kesilecek sevgili bireylere; İçinde bulunduğunuz, her defasında topa tutup bir türlü çıkamadığınız,eminim ki anlam ve kaidelerinden bir haber olduğunuz toplumu suçlamaktan vazgeçerek insanı ilişkilerinizi ve sosyal zekanızı gözden geçirerek ufkunuzu genişletmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Size bu konuda ufak bir yardım da bulunmak amacıyla bazı kuralları sıralayabilirim :

Toplum Kuralları

  • • Belli bir toprak parçası (yurt) üzerinde yaşama,
  • • Bireylerin birlikte yaşama isteği tartışması ,
  • • Bireyler arasında ortak çıkarların varlığı ,
  • • Ortak çıkarla etrafında işbirliği yapılması ,
  • • Değişmeye rağmen süreklilik göstermesi ,
  • • Ortak bir kültür sahip olma.
Konuyla İlgili:  İnsan hatırlatması

Toplum Yaşamı

Görmek istediklerinizin biraz da olsun dışına çıkacak olursanız anahtar kelimenin “ortaklık “olduğunu fark edebileceğinizden eminim. Sizin bakış açınızla sağlıktan eğitime yapılan bu cinsiyet ayrımı millet olarak bizi bir adım öne çıkaracak , gelecek açısından kafa kafaya verilerek sağlanacak üretkenliklerin dahi önüne geçerek hiç şüphesiz bir adım geriye atacaktır.

Tüm bu eksilerin yanında size aksi bir görüşünüz olarak bu kaynaşmanın ve birlikteliğin en baş faydasını insanın kendine ait sınırlarını belirlemesinde ve hudud kavramıyla bir samimiyet kurdurması konusunda sağladığını söyleyebilirim.

Pencerelerinize körü körüne saksı saksı çiçek koymak yerine perdeyi aralayıp biraz da olsa ışık görmenizi tavsiye ederim. Temennileri ve tavsiyelerimin kulak doldurması dileğiyle…

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.