Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Vakia suresinin saymakla bitmeyen faziletleri

69 104.882

Vakia suresinin saymakla bitmeyen faziletleri

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim her gece Vakıa Suresini okursa, ona asla fakirlik isabet etmez.”

Abdullah ibni Mes’ud (Radıyallahü Anh) vefat edeceği vakit müminlerin emiri olan Hazreti Osman (Radıyallahü Anh) onu ziyarete gelir. Ona “Neden şikayetin var?” deyince, o şöyle der: “Doktor beni hasta etti. Artık bana kim derman olabilir.” O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): “Sana devlet hazinesinden maaş bağlatayım mı? deyince, O: “İstemez” der. O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): “Arkanda kızlar bırakacaksın onlara lazım olur” deyince, Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) yukarıda zikredilen hadisi şerifi rivayet ederek: “Ben kızlarıma her gece Vakıa Suresini okumalarını emrettim, onlarda buna devam ediyorlar. Dolayısıyla onlarda muhtaç olmazlar” der.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Vakıa Suresi, zenginlik suresidir. Onu okuyunuz ve o sureyi kadınlarınıza ve çocuklarınıza da öğretiniz.” Rivayet Edildi ki:

Bu sureyi okumaya devam eden kimse, fakirlikten emin olur, dünya kendiliğinden ayağına gelir.

Her gün sabah ve akşam bu sureyi okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmeden dünyadan göçer. Hayatı boyunca başka hiçbir tehlike yüzü de görmez.
İkindi namazından sonra 14 defa okunursa, rızık yağmur gibi yağar, Allah’u Teala işlerini kolaylaştırır.Bu bereketli surenin her gece akşam namazından sonra okunması tavsiye edilmiştir.Rızık, fakirlik ve yoksulluktan kurtulup zenginlik nimetine kavuşmak için okuyanlar,akşam namazından sonra okumaya devam etmelidirler.

Osman bin Affan r.a. hazretleri Abdullah ibni Mesud r.a. hazretlerine bir miktar mal vermek istedi. Abdullah ibni Mesut r.a. bunu almayı pek hoş karşılamadı ve kabül etmek istemedi. Osman bin
Affan r.a. hazretleri: sen alda kızlarına nafaka olarak kabul et dedi. bni Mesut r.a: Sen onların fakirlik içinde kalmalarından mı endişe ediyorsun? Halbuki ben onlara Vâkıa’ sûre-i serifesini okumalarını
emrettim! diye cevap verdi ve sunu ilave etti.

Konuyla İlgili:  İhlas, Felak ve Nas okumanın faziletleri

Rasulullah s.a.v. efendimizden duydum. Buyurdularki: ”Kim Vâkıa’ sûresini her gün okursa kendisine ebediyen fakirlik dokunmaz”.

Bu sureyi ara vermeksizin 40 gün 40 defa okuyan kişi, asla fakirlik çekmez. Allah’u Teala o kişiye yorulmadan ve günaha girmeden helal rızıklar nasip eder.

Ölmekte olan bir kişiye Vakıa Suresi okunursa, münker ve nekir meleklerinin suallerine kolaylıkla cevap verir. Ariflerden bazıları demişlerdirki: “Ölmüş bir kimsenin üzerine Vakıa Suresi okunursa, meyyitin acı ve ıstırabı hafifler. Ölümle burun buruna gelen ve can vermekte olan ağır bir hastanın üzerine okunursa, imanla göçmesine vesile olur. Azrail (aleyhhisselam) da o kimseye karşı çok nazik davranır.

Abdestli olarak her gün sabah akşam bu sureyi birer defa okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmez ve hiçbir tehlike yüzü görmez.”

İmam Kurtubi (Rahimehullah) buyuruyor ki: “Tohum ekerken E’üzü-Besmele’den sora Vakıa suresinin 63-64. ayetleri ve zikredilen duayı okumak müstehaptır. Ayrıca ekine isabet edecek zararın uzaklaştırılmasına vesile olur.

İdrar yollarında rahatsızlığı olan kişi, Vakıa Suresinin 5-6. ayetleri ile Hakka Suresinin 14. ayetlerini yazıp zemzem suyunun içinde beklettikten sonra içerse, bi-iznillah hastalığına şifa olur

Bu konuyla ilgili burada forumumuzda Kur’an Kursu hocalarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.
 1. Merak dedi

  Ailemi başka bir şehire taşınmayı ikna edemiyorum bu duayı okursam işe yarar mi lütfen cevap verin

 2. editor dedi

  Merhabalar, Kurân-ı Kerîm dertlilere deva, hastalara şifa, borçlulara edadır. Dilerseniz bu sureyi veya yasin suresini okuyup niyetinizle duâ edebilirsiniz. Rabbim hakkınızda hayırlı olanı gönlünüze razı eylesin inşallah selametle..

  1. Merak dedi

   Teşekkür ederim cevabınız için inşallah

 3. Elif dedi

  40 gün 40 kere ara vermeksizin okunursa denilmiş bayanlar adet dönemine girecek o zaman sorun olmuyormu

  1. Omur dedi

   Ben okudum çok faydası ölürümde ev sahibi olamam derken 40 gun dolmadan rabbim ev nasip etti bi hoca bana dedi 41 gün boyunca oku adetlenirsen birine senin niyetin için okumasını şöyle yani yerine biri okuyacak bide hamimlerde çok dua edin

  2. editor dedi

   20 gün sıhhatlisiniz okudunuz. 7 gün âdet oldunuz. Arkasından 20 gün daha okuyabilirsiniz. Böylece 40’a tamamlamış olursunuz. Tıpkı bilerek oruç bozan kişi altmış gün keffaret orucu tutarken nasıl adet bitince ara vermeden devam ediyorsa vakia suresi okurken de aynı şekilde okuyabilirsiniz. Rabbim cümlemize bol bol okumayı nasip eylesin.

 4. Ayşegül dedi

  Allahımın izniyle sabah öğle ve ikindi namazimin ardından her gün okuyorum ben namaza bir aydır başladım inşallah Rabbim niyetimi kabul eder borcum çok maaşım yetmiyor Rabbim yardimina ihtiyacim var doğrusu bu mudur yoksa başka vakitlerde okumam lazım bana doğru olanı söylermisiniz

  1. editor dedi

   Merhaba Ayşegül Hanım; niyetiniz çok önemli. Niyet sadece borç ödemek için olmamalı. Borçlarınızı bitirince de bırakmayın. Günlük Kur’ânı Kerim okumak zorundayız. İlla şu vakitte okunacak diye düşünmeyin. Sabah, öğle, akşam Allah rızası için okumaya devam ediniz. Allahın izniyle inşallah rabbim borçlarınızı ödeme kolaylığı versin inşallah.

   1. Ainur dedi

    Merhaba bende aynı soruyu soruyorum kadınlar adetliyken nasıl okunacak 40 gun bırakmadan demişsiniz

    1. editor dedi

     20 gün sıhhatlisiniz okudunuz. 7 gün âdet oldunuz. Arkasından 20 gün daha okuyabilirsiniz. Böylece 40’a tamamlamış olursunuz. Tıpkı bilerek oruç bozan kişi altmış gün keffaret orucu tutarken nasıl adet bitince ara vermeden devam ediyorsa vakia suresi okurken de aynı şekilde okuyabilirsiniz. Rabbim cümlemize bol bol okumayı nasip eylesin.

 5. Canan dedi

  Ben yatsı namazından sonra okuyorum. Sadece yatsı namazlarını kilabiliyorum. Diğer vakitlerde çalışıyor oluyorum. Kabul olunur mu?

  1. editor dedi

   İnşallah Allahın izniyle diğer namazlara da en kısa zamanda başlarsınız. ALLAH rızası için okumaya devam edin. Bi iznillah faziletlerini görürsünüz.

 6. Ömer dedi

  Merhaba işsizim aylardır iş bulamıyorum evlenecem işsizlik ve parasızlıktan dolayı kılımı kıpırdatamıyorum bu sureyi okısam her gece güzel iş sahibi olurmuyum

  1. naz dedi

   peygamberimiz bu süreyi okuyun demiş vardır elbette hikmeti … şüphe etmeden okuyun ben çok faydasını gördüm … borç için okuyun, iş için okuyun allah rızası için okuyun rabbim geri çevirmez … okuyun ve mucizenizi bekleyin … allahıma binlerce şükür olsun

 7. sevda dedi

  ben vakia suresinin faziletini bu yazıyla öğrendim yazandan allah razı olsun

 8. Esma dedi

  Merhaba elif hanımda demiş aynısını bende diyorum 40 gün 40 gece biz kadınlar için nasıl olucak

  1. editor dedi

   20 gün sıhhatlisiniz okudunuz. 7 gün âdet oldunuz. Arkasından 20 gün daha okuyabilirsiniz. Böylece 40’a tamamlamış olursunuz. Tıpkı bilerek oruç bozan kişi altmış gün keffaret orucu tutarken nasıl adet bitince ara vermeden devam ediyorsa vakia suresi okurken de aynı şekilde okuyabilirsiniz. Rabbim cümlemize bol bol okumayı nasip eylesin.

 9. Nazlı dedi

  40 gün boyunca günde 1 defa mı okunacak peki

 10. Elif dedi

  40 günün herbir gününde 40 defâ mı okunack

  1. Tayfun Güleç dedi

   Her gün 40 defa okunacak.. Allah razı olsun borcu olanların çok faydasını gördüğü söyleniyor.

 11. Zeynep dedi

  40 günün herbir günü içinmi 40 defa okunucak?

 12. St dedi

  Merhaba arapcaya çok hakim değilim youtubedan dinlesem olur mu acaba

  1. editor dedi

   Arapça okuyan kişiyle birlikte siz de sesli olarak okuyabilirsiniz.

 13. Alper dedi

  14 defa okumanin fazileti ile alakali delil var mi islam dini deliller ile anlasilacak bir dindir delilsiz mesnetsiz yapilan ibadet ibadet olmaktan cikip bidate dönebilir bu hususa dikkat etmek gerekir.çünkü Allah rasulu (salllallahu aleyhi ve sellem) kim bir amel yaparsa ve bu bizim yapmadigimiz birşeyse o amel reddolunur.buyurmaktadir. Bu her mesele de boyledir mesela bugün kelimeyi sehadeti söyleyen insanlar su hadise yapışarak cennete girmeyi umuyorlar ” kim la ilahe illlallah derse cennete girer” doğru peki sadece dil ile söylese bu onu islam dairesine sokarmi elbette hayır. Bu kelimenin bazı şartları vardir onlar yerine gelmeden mucerred olarak bu kelimeyi nutketmek kisiye fayda sağlamaz. 1. Sart ilimdir. Kisi bu kelimeyi söylerken sehadet ederim ki diyor yani insan bilmedigi biseye sahitlik edebilir mi elbette hayir. Sizin bi davanız olsa sahit olarak davanızda size sahitlik etmesi icin yoldan gecen sizin durumunuzu bilmeyen birini mi çağırırsınız. Bu yuzden bu kelimeyi söylerken kişinin neyi inkar edip nasil bir ilahi kabul ettigini de bilmesi gerekir bu sart yerine gelmezse zanni iman olmus olur 2.şart ise tağutu inkar etmektir bununda delili bakara 256.bakınız. Peki bugun günümüzde tagutu bilmeden onu inkar nasil olacak ? Bugun insanlar tagutlara kulluk ile beraber Allaha da ibadet ediyorlar. Kisaca tağut Allaha karsi haddini aşan herşeydir. Ve. Reddedilmesi gerekir bu insan cin taş ağaç tahta parlemento ki bugün en baş inkar edilmesi gerekendir.olabilir

  1. editor dedi

   Niçin 2 rekat sabah, 4 rekat öğlen, 4 rekat ikindi, 3 rekat akşam, 4 rekat yatsı namazı farzı kılıyoruz. Olaya sayı olarak bakmayın. Sayı olarak bakarsanız her şeyin sayıdan ibaret olduğunu görürsünüz. Hz. Allah’ın izniyle Az ya da çok okumaya devam edelim. Delil konusunda peygamberleri, melekleri görüyor muyuz? ama iman ediyoruz ahiret gününü 5 duyu ile anlıyor muyuz? ama iman ediyoruz, kaderi el ile tutabiliyor muyuz? delil yok ancak Elhamdülillah iman ediyoruz. Tüm bunlar imanın şartları. Tağut konusunda evet bakara sûresi: لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ ٢٥٦
   Lâ ikrâhe fîd dîni kad tebeyyener ruşdu minel gayy(gayyi), fe men yekfur bit tâgûti ve yu’min billâhi fe kadistemseke bil urvetil vuskâ, lânfisâme lehâ, vallâhu semîun alîm(alîmun).
   “Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah’a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.” buyuruyor.
   Tağut: Allahû Teâla (cc)’nın indirdiği hükümlere karşı ayaklanan (Tuğyan eden) her güce verilen ortak isimdir. Bunun şeytan olması, put olması, ideoloji olması veya bunların dışında herhangi bir şey olması mâhiyetini değiştirmez. İnsanoğlu ya iman edip Allahû Teâla (cc)’nın dini için cihad eder, ya küfredip (Kâfir olup) tağut yolunda savaşır. Sizin bahsettiğiniz Tağutlar Peygamber efendimiz sav den sonra her dönemde olmuş lakin karşısında dimdik duran İmam’ı Azamlar, İmam’ı Maturudiler, İmam’ı Gâzâlîler, İmam’ı Rabbânîler vb. İslâm alimi bulmuştur.

   Bu konularda bozuk itikada sahip Ehl-i Sünnete uygun olmayan kaynaklar yerine İtikat ve Amelde hak olan mezhepleri okuyabilirsiniz. Kısaca okuyabilirisiniz:

   1. İtikadi Mezhepler: İmanla-inançla ilgili konulardaki görüşler.

   2. Ameli Mezhepler: İbadet ve muamelelerle ilgili konulardaki görüşler.

   İTİKADİ MEZHEPLER

   İman esaslarını kabul etme konusunda bir çok görüş ve mezhep vardır. Bunlar da iki gruba ayrılır:

   a) Hak Mezhepler veya Ehl-i Sünnet Mezhepleri.

   b) Batıl Mezhepler veya Ehl-i Bid’at Mezhepleri.

   Ehl-i Hak veya Elh-i Sünnet, dinî yorumlarda Peygamber Efendimizin (s.a.v.) ve sahabenin (r.anhüm) yolunu takip edip onları örnek alan, sahabe arasında ayrım yapmadan onları bütün olarak seven ve kabul eden mezheplerin adıdır.

   Ehl-i bit’at ise, yorumlarını daha ziyade kendi görüş ve fikirlerine dayandıran, ashaptan bazılarını sevgide aşırıya kaçan, bazılarına karşı da nefret duyan mezheplerin adıdır.
   ***

   HAK MEZHEPLER (Ehl-i Sünnet Mezhepleri)

   İtikatta Ehl-i Sünnet Mezhepleri ikidir:

   1. Eş’arî mezhebi

   Mezhebin kurucusu İmam Eş’arî’dir. Basra’da doğmuş, Bağdat’da vefat etmiştir. İmanla ilgili mevzularda ayet ve hadisleri temel almakla birlikle bunların anlaşılmasında akla da yer veren bir mezhep anlayışıdır. Şâfiîler, Malikiler genelde Eş’ari mezhebindendir. Mezhep, Kuzey Afrika, Endonezya ve Hicaz’da yaygındır.

   2. Maturîdi mezhebi

   Mezhebin kurucusu, İmam Mâtüridî’dir. Kendisi Türkistan’ın Semerkant şehrinin Mâtürid köyündendir. Mâtüridilik, imanla ilgili mevzularda ayet ve hadisleri temel almakla birlikte dinin anlaşılması konusunda aklı temel kabul etmiş bir mezheptir.

   Mâtürîdî akaidinin temelini İmam-ı Azam Ebû Hanife’nin (rh. 80/699 – 150/767) içtihatları-görüşleri, bilhassa onun Fıkhu’l-ekber isimli eseri teşkil eder.

   Mâtürîdîler fıkıhta İmam-ı Azam Ebû Hanife’nin (rh.) yolunu takip etmiştir. Hanefilerin büyük çoğunluğu Mâtüridî mezhebine bağlıdır.

   Mezhep, Türkiye, Balkanlar, Orta Asya, Hindistan, Pakistan’da yaygındır.

   Çoğunlukla Türkler fıkıhta Hanefi, itikatta ise Mâtüridi mezhebindendir.
   ***

   İtikatta bu iki hak mezhebe üçüncü olarak “Selefiye”yi ilave edenler olsa da buna gerek yoktur. Çünkü Ehl-i Sünnet’in tuttuğu, takip ettiği yol zaten selefin yoludur. Kaldı ki sonraları “Selefilik”, selefin yolu ve görüşleri olmaktan çok İbn Teymiye ve Muhammed b. Abdülvahhab’ın mugalatalarını-düşüncelerini yansıtır hale gelmiştir.

   Selefîler, ilk olarak Hicri 4. yüzyılda ortaya çıkmışlardır. Bunlar, amelde Hanbelî mezhebine mensuplardı. Görüşlerinin, Selefiye inancını canlandıran ve bu inanca ters düşen görüşlere karşı mücadele eden İmam Ahmed İbn Hanbel´e (rh.) ait olduğunu söylüyorlardı. Ancak Hanbeli mezhebinden olan bazı zatlar; onların bu görüşlerinin, Ahmed İbn Hanbel´e (rh.) ait olduğu hususundaki sözlerine katılmamışlardır.

   Selefiye inancı Hicrî 7. yüzyılda tekrar ortaya çıkmış ve bu de¬fa bu görüş, İbn Teymiyye tarafından ihya edilmeye çalışılmıştır. İbn Teymiyye, Müslümanları yoğun bir şekilde bu görüşü kabul etmeye davet etmiş ve kendine göre, zamanının gerektirdiği bazı düşünceleri (!) de Selefiye görüşüne ilave etmiştir.

   Daha sonra Selefiye inancı Hicrî 12. yüzyılda Muhammed b. Abdülvahhab tarafından Arap yarımadasında yeniden ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde de Vehhabîler, Müslümanları bu Ehl-i Sünnet dışı görüşe davet etmekte ve bu görüşleri şiddetle savunmaktadırlar.

   Hanbelî mezhebinde olduklarını iddia eden bu insanlar, bazı çok temel mevzularda Ehl-i Sünnet çizgisinden ayrı görüş ve inançlara sahiptirler. Mesela tevhid inancı yani Allah’ın birliği meselesi, şefaat, tevessül, rabıta, kabir ziyaretleri… gibi hususlarda işi, Sünnîleri tekfire kadar götürmüşlerdir. Bu akım Hicri 4. yüzyılda ortaya çıkmış ve bu görüşü benimseyenler, görüşlerinin, Ahmed İbn Hanbel´e ait olduğunu söylemişlerdir. Ancak Hanbeli mezhebinden olan bazı zatlar bu görüşlerin, Ahmed İbn Hanbel´e ait olduğu hususunda bunlara katılmamışlardır.

   Bâtıl Mezhepler (Ehl-i Bit’at Mezhepleri)

   Ehl-i bid‘at mezhepleri de ikiye ayrılır:

   a) Küfre düşmeyenler,

   b) Küfre düşenler.

   Küfre düşen bid‘at mezheplerinin temeli, İslam’ın ana esası olan âyet ve hadislerin görüşlerine uymayan, genellikle kişilerin kendi arzu ve hevesleri doğrultusunda uydurdukları iddialardır ki, bunların sayıları çoktur.
   ***

   AMELDE HAK MEZHEPLER

   Fıkıhtaki (ibadet ve amele dair olan konularda) ihtilaflar, akaitteki ihtilaflar gibi insanı bid‘at ve dalâlete götürmez. Nitekim fıkhî meselelerde ictihatların farklılığı ümmet için rahmat sayılmıştır. Böylece zaman ve mekânlara göre Müslümanlara genişlik-rahatlık ve kolaylıklar sağlanmıştır.

   Amelde hak olan dört mezhep sırasiyle şunlardır:

   1. Hanefî mezhebi

   Mezhebin kurucusu İmam-ı A‘zam Ebû Hanîfe’dir (rh.). Hicri 80 (M. 699) yılında Kufe’de doğmuş, 150’de (M. 767) Bağdat’ta vefat etmiştir. Aslen varlıklı bir aileden gelen İmâm-ı A‘zam hazretleri, ilim öğrenme ve öğretmenin yanında ticaretle de meşgul olmuştur. Ticari hayatı, günlük meseleleri iyi bilmesine, ihtiyaçları yakından tanıyıp problemleri kolay ve isabetli çözmesine yardımcı olmuştur.

   İmam-ı Azam Ebû Hanife (rh.) ictihatlarında daima insanların ihtiyaçlarını, dinin inanç ve ameldeki maksadını, temel kriterleri dikkate alarak hareket etmiştir. Mezhebin en önemli özelliği, ayet ve hadislerin hükmü ile aklın yorumu arasında makul bir dengenin oluşudur. Dört ana şer‘î delilin yanında örf ve âdet gibi fer’î delilleri, kamu yararını daima göz önünde bulundurmuş, kişi hak ve hürriyetlerinin korunmasını düstur (ilke) edinmiştir.

   Kaynaklarda, İmâm-ı Azam’ın (rh.) dört bine yakın talebesinin olduğu ifade edilir. Bunlardan kırk tanesi ictihad yapabilecek seviyeye gelmiştir. İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed (İmameyn) rahımehümallah en meşhur iki talebesidir. Ebû Hanîfe (rh.), Ehl-i Irak fıkhının temsilcisidir. Mezhep ekseriyetle Türkiye, Balkanlar, Türkistan, Hindistan, Pakistan’da yaygındır.

   2. Mâlikî mezhebi

   Mezhebin kurucusu İmam Malik’tir (rh.). Hicri 93 (M. 711) yılında Medine’de doğmuş, 179 (M. 795) yılında yine Medîne’de vefat etmiştir. Mezhebin en önemli özelliği, İmam Mâlik’in, o günün ilim merkezi durumunda olan Medine halkının uygulamasına büyük ehemmiyet vermesidir. Ona göre, Medinelilerin ameli, mütevatir sünnet (en kuvvetli sünnet) hükmündedir. Mezheb genellikle Mısır ve Kuzey Afrika’da yaygındır. İmam Mâlik, ehl-i hadis veya ehl-i Hicaz fıkhının temsilcisidir.

   [b]3. Şâfiî mezhebi

   Mezhebin kurucusu İmam Şâfiî’dir. Hicri 150 tarihinde (M. 767) Filistin’in Gazze şehrinde doğmuş, 204’te (M. 819) de Mısır’da vefat etmiştir (rh.). İmam Mâlik’ten Hicaz fıkhını, Ebû Hanîfe’nin talebesi olan İmam Muhammed’den de Irak fıkhını öğrendi. Mezhebinin en önemli özelliği, âdeta Hanefî ile Mâlikî fıkhının terkibi/sentezi (birleşimi) niteliğinde olmasıdır. Şâfiî mezhebi genellikle Mısır, Suriye, Irak, Horasan’da yaygındır. Ayrıca Türkiye’nin Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde de epeyce mensubu bulunmaktadır.

   4. Hanbelî mezhebi

   Mezhebin kurucusu İmam Ahmed b. Hanbel’dir (rh.). Hicri 164’te (M. 780) Bağdat’da doğmuş, 204’te (855) de yine Bağdat’ta vefat etmiştir. İmam Ahmed b. Hanbel ibadet ve muamelat konularında iki ayrı usûl benimsedi. İbadetle ilgili hususlarda ayet ve hadislere çok sıkı sarılmakla birlikte, muamelat(3) konularında (günlük hayatın icapları) bir şeyin haram olduğuna dair ayet ve hadislerde açık bir delil yoksa, onun mubah olduğuna hükmederek daha serbest bir anlayış geliştirdi. Mezheb genellikle Hicaz, Filistin, Mısır gibi ülkelerde yaygındır.

   Bu dört hak mezhepten başka daha otuza yakın amelde hak mezhebin olduğu bilinmektedir. Ancak bunların bağlıları kalmadığı için kitaplarda sadece isimleri vardır.

 14. hasan dedi

  Vakia suresi derdime derman oldu bir kamu kurumunda sozlesmeli personeldim ve sozlesmem yillikti her sene yenileyordu ve o sene yonetim degisti bizi isten cikaracaklardi artik donus yoktu cunku isden cikarilmamiz meclise sunuldu meclise sunulan bir konu nasil sunulduysa oyle cikar oylanir ve kabul edilir yuzde 99 boyledir artik donus yoktu ben ufakran esyalarimi topladim vedalastim insanlarla isimiz bitti dedim tabi bu süreç baslamadan bir iki ay once vakia suresini baslamastim oyle birsey olduki olmayacak birsey oldu meclis üyelerinin hepsi nedensiz bir sekilde cikarilmamiza itiraz etti ve sozlesmemiz yenilendi rabbime cok sukur ben bunu hayatimda yasadim cunku birsey meclise nasil sevk edilirse istenen ne ise o kabul edilir istenen bizim cikarilmamizdi ama tam tersi oldu diger 14 konu nasil meclise geldiyse oyle oylandu kabul edildi sadece bize itiraz edildi rabbim onlarin kalplerine ilham etti bu surenin yuzu suyu hurmetine su an calisiyoruz cok sukur allah rizasi icin omumaya devam edin sadece is icin degil rabbimim rizasi icin devam edin

  1. onur dedi

   peygamber efendimizin sözü gün gibi gerçektir ,yinede insan böyle mucizeler duyunca ferahlık gelmiyor değil ,evet hep bu dünylık okumayalım ALLAH CC rızası hepsinin üstünde en büyük zenginlik

 15. Hasan dedi

  Engelli bir çoçuk üzerinde hangi süre okunmalı ki sıfaya kavuşşun

 16. editor dedi

  Daha faziletli olan aslından okumak. İnşallah en kısa zamanda aslı olan Arapçasından da öğrenirsiniz. İyi günler..

 17. Burak dedi

  Gün içinde ara vermeden mi 40 defa okunur. Yoksa gün içerisinde ara ara okuyarak 40’a tamamlanır. Çünkü ara vermeden 40 defa okusam toplam 7 saatimi alıyor.

  1. editor dedi

   Merhaba 40 gün her gün 1 kez okunur. İyi günler.

 18. Hamdullah sinci dedi

  İyi günler merak ettiğim süre 2 sayfadan oluşuyor hergün bütün süreyim okuyacak yoksa belli sayıdaki ayetlerimizi okuyacak bilgilendirirseniz sevinirim bide borçlu olanlar için ikindi namazından sonra 14 defa diyor sabah akşam okursak olmazmı

  1. editor dedi

   Merhaba Hamdullah Bey; Evet her gün Vakia suresinin tamamını. Diğer sorunuzla ilgili hadislerde veya dini kaynaklarda var mı?

 19. Muazzez dedi

  Selamünaleyküm ezbere bilmeyen bayanlar için 40 gün okumak imkansız nasıl yapalım hocam aralıksız diyor ozaman kabul olmaz mı ne yapmamizi onerirsiniz ezberle demeyin bildiğim duaları bile unutacak kadar hafızam gitti maalesef ne onerirsiniz?

  1. editor dedi

   Merhaba Hocam; 20 gün sıhhatlisiniz okudunuz. 7 gün hasta oldunuz. Arkasından 20 gün daha okuyabilirsiniz. Böylece 40’a tamamlamış olursunuz. Tıpkı bilerek oruç bozan kişi altmış gün keffaret orucu tutarken nasıl hastalık bitince ara vermeden devam ediyorsa vakia suresi okurken de aynı şekilde okuyabilirsiniz. Rabbim cümlemize bol bol okumayı nasip eylesin. Hayırlı Vakitler.

 20. Ayse dedi

  Ben ikindi ezanından sonra okudum vakıayı 14 kere Allahım kabul etsin inşallah ama namaz kıldıktan sonra okunması mı gerekiyor

 21. Handan dedi

  Selmun aleyküm sinir hastalarina hangi duayı onerirsiniz. Ablam hastalanmadan once kuranini okur namazini kilardi simdi hastalandı sinir ilaçları kullaniyor ağır ilaçlar. Ne yaptığını soyledigi farkedemiyor ne dualarini okumalıyiz

  1. editor dedi

   Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatühü. Geçmiş olsun derim. Allah’tan başka şifâ verebilecek yok.‘Şâfî’ sıfatının yegâne sahibi O. İnanarak, tevekkül ederek, ihlâsla okursanız, inşallah Rabbim (c.c.) de şifâsını verir. Efendimizin (a.s.m.) kendisinin de yaptığı, Hz. Âişe’den (r.a.) rivayet edilen şu tavsiyeye uymak da en doğru davranış olur; “Hz. Peygamber (sallahu aleyhi vesellem), yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizeteyn’i ( Felak ve Nas sureleri) ve Kul Hüvallahu Ehad’i okur, ellerini, yüzüne ve vücuduna sürer, bunu da üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman, aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi.” (Buhari, Fedail-ul Kur’an, 14, Tıbb, 39)
   ‘Nazar’dan/’isâbet-i ayn’dan, halk deyimiyle ‘göz değmesi’nden korunmak için âlimlerimizin, Allah dostlarının, bâhusus Süleyman Hilmi Tunahan k.s hazretlerinin tavsiyesi, “Nûn ve’l-kalem” suresinin son iki âyetini hastaya 7 (yedi) defa okumaktır. Duâ ile birlikte manevî yönü de olan iyi bir ruh ve sinir hastalıkları hekimine gidip rahatsızlığın teşhisi ve tedavisiyle ilgili elinizden geleni yapabilirsiniz. Rabbim acil şifalar versin…

 22. İrfan güler dedi

  Selamın aleyküm 40,gün ,40,defadan kasıt nedir bir gün x kırkmıyoksa kırk güne her gün bir adet mi okunmalıdır, ,?

 23. bunyamın dedi

  selamün aleyküm ve Rahmetullah hocam çok borcum var aldığım maaş yetmiyor vakıa suresini türkçe yazılışını okuyorum kabul olurmu kur’an okumayı bılmıyorum namazlarımı kılıyorum hocam ne yapmam gerekiyor

 24. Mustafa dedi

  Yatırımlik 20 aydır tamamını kredi çekerek aldığım evi 20 ay geçmesine karşılık bir türlü satamiyordum boç altında ezilip kalmıştım son zamanlardada intahar etmeyi düşünmeye başlamıştım sonra bu duayı bu yorumlardan okuduğum kişinin yorumundan etkilenerek yaklaşık olarak 1 ayı geçkin süre her akşam okudum arada eşime ve oğlumda okuttum ALLAH ima çok şükür evi sattım borcundan kurtuldum hala okumaya devam ediyorum sizlerde okuyun bu mucizeye şahit olursunuz

 25. Nurcan dedi

  Selamun Aleyküm hocam.ben Kuranı Kerimi okumasını bilmiyorum.Vakıa suresini telefondan açıp dinlesek olur mu(maddi manevi sıkıntılarımızın geçmesi için).

 26. miray dedi

  kızım için vakia suresini okuduğumda derslerinde başarılı olurmu

 27. Nihal dedi

  Selamun aleyküm, vakia suresini hem borçlarımız için hemde ailem, çocuklarımın ahlakı ve başarıları için yani bir çok farklı konu için okusam günlük birtanemi okumalıyım yoksa her konu için farklımı niyetlenip okumalıyım

 28. Asya dedi

  Hocam baska bir insan icin niyet edip okuyabilirmiyiz

 29. Hiranaz dedi

  Ben iki üç aydır okuyorum rahatsizlandigimda ise kaynanam yerime okuyo.. benim ikiz bebeklerim var ne zaman müsait olursam o zaman okuyorum yasin ve vakıa süresini…yine dualarim kabul olur mu bazen ikindi de okuyorum bazen yatmadan okuyorum …soruma cevap verirseniz çok sevinirim..

 30. kübra dalkıç dedi

  ben yeni mezundum iş arıyor bulamıyordum , 41 kere yatsı namazlarımdan sonra okudum , daha sonrada 41 kere daha annemle yardımlaşarak okuduk. ikinci okuduğum bitmeden iş buldum . Canı gönülden inanarak okunulursa rabbim hidayetini gösteriyor inşallah .

  1. Volkan dedi

   Yaşadığınız olaylar gerçekten mucize gibi.Yolunuz açık olsun

 31. Çigdem yigit dedi

  Mrb benim esim kanser hastası ve tedaviyi birakmis evde ve hastaneye yatmasi gerekiyo ama yatmiyo bu duayi okusam faydasi olur mu allh rizasi icin bna yardimci olun

 32. lara dedi

  atanmak iş bulmak için dua istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Çiğdem dedi

   Ve isa maradtū ge hūve yeşfini.cok etkilidir.şuara sūresi 80.ayet allah şifa versin

 33. kenan dedi

  ALLAHIN selamı üzerinizde olsun hocam ben çok zorluklar içerisinde büyüdüm ama hiç Allahtan umudumu kaybetmedim çok ama çok zor durumdayım ne yapsam elimde kalıyor herşeyimi kaybediyorum maddi manevi her şeyimi du anızı bekliyorum hocam

 34. Aslıhan dedi

  Çiğdem yiğit hadid süresi okuyun eşinizin yaşı kadar

 35. levent dedi

  40 gün 40 vakıa okurken gün içinde toplam 40 mı bir oturuşta ra vermeden 40 mı okunacak kısmı anlaşılamadı..

 36. Yılmaz dedi

  Ben her gece bir defa okumaya çalışıyorum kabulü allahın takdiri

 37. Emine dedi

  gerçekten mucize bir sure, hamdolsun okumayı nasip edene🤲🏼 İnanarak rızkı Allahtan bekleyen herkesin güzel bir sonuca varacagından eminim… okumaya başladıgımdan beri işlerimde maddiyatımda hamdolsun düzeldi iyiye gidiyor tavsiye ederim okuduktan sonra duasını yapın mutlaka🤗 “Innallahu huver rezzaku zul kuvvetil metin. Ve la havle vela kuvvete illah billah aliyyül azim” gün içinde de bunu çekebilirsiniz. Rızkı veren Allah, hepinize hayırlı bereketli ömürler diliyorum… bir zamanlar ben yorumlara bakıyordum gerçekten faydasını görenler neler yazmıslar diye bugün ben yazıyorum. Şükür sebebi🤗🤲🏼🌹

 38. Abdullah dedi

  Arkadaslar rizk ALLAH tan istenir bu duada en guzel isteme şekli ancak olacak kismina kendinizi inandirip ye’s e dusmeyin. Ben 7 aydir aksatmadan okuyorum pek degisiklik olmadi bazen ele muhtac oldugumda oldu ama isteyecek baska kapi yok rizki veren hudadir kula minnet eylemem

 39. Hülya dedi

  Ben 40 gün okumaya niyet edip başladım her akşam namazından sonra okuyodum ama bi gün tamamen aklımdan çıkmış okumayı unuttum ertesi gün onun yerine sabah okudum sorun olurmu?

 40. abdurrahman kaçak dedi

  selamın aleykum allah rızası için birer seferde benim için okuyun rabbim heppinizin duasını kabul etsin inşallah

 41. Filiz dedi

  Ben vakia suresini okuyorum ama gun hesap etmedim her aksam namazindan sonra okumayi aliskanlik haline getirdim sayi onemlimi omrum yettikce okumayi dusunuyorum

 42. Azra dedi

  40 gun 40 defa derken? Her gun bir tane okuyup kirka mi tamamliyicaz yoksa hergun 40 defa mi okunacak

 43. Duacı dedi

  İnşirah okuyun vakıa okuyun yok unuttum yok şu bu demeyin niyet edin veren Rabbim Allah kimseyi muhtacına muhtaç etmesin ben yastıdan sonra okuyorum yeterki zikredin arkadaşlar mutlaka biri size bir kopru gorevi görecek turkiyeden Afrikaya giden okadar yardım var kim derdi ki bir afrikalı açın karnini bir turk doyuracak rızık boyle bisey nerden kimden geldigini bilmessiniz yer mekan uzak yakın farketmez inanın inancınızı yitirmeyin duanıza tovbe ederek başlayın duanın basında ve sonunda selavat cekin inş herkesin duası kabul olur sabah namazına kalkarsaniz camınizi acın 10 sn olsa evinize Rahmet ve bereket dolsun

 44. Zeyneb dedi

  41 vakıa suresini günlük okuma yaptığımızda adet dönemine denk geldiğinde kaldığımız yerden mi devam edeceğiz yoksa baştan mı başlamamız gerekiyor

 45. Nurullah dedi

  40.gün okuduktan sonra devam edeceğimiz mi okumaya

  1. Ilayda dedi

   Her gün 40 defa ve 40 gün boyunca. Daha sonra da her gece yatmadan önce bir kere okumayı alışkanlık haline getirirsek daha da hayırlı olur inşallah

 46. Ilayda dedi

  Babam o dönem il dışında çalışıyordu çok zor durumdaydık bir gün bu sureyi gonderdi okuyun dedi kendiside okudu cok şükür 2 ay içinde borçlarımızı kapattık ama borç bitince ne yazık ki okuma da bitti. Ne kadar aciz ve benciliz halbuki. Bunu okurken hem muhtaç olmamak hem de Allah rızası için okumak lazım. Derdim bitti yeter şimdilik demeyelim yarın ne olacağımız belli değil

 47. Abdullah dedi

  Bu süre gerçekten çok faziletli tesadüfen okumaya başladım hatta çok büyük bir anım var bu süre ile ilgili bir gün bir abimizle lokantaya gittim cüzdanımda sadece 20 lira param vardı gittiğimiz lokanta tabldotu 3çeşit yemek 8 lira idi abimiz ana yemeklerden 2 çeşit aldığından dolayı ikimiz yemeği 20 tl tutmuştu cebimdeki son parayı lokantaya verdim sonra afedersiniz tuvalet ihtiyacım geldi elimi cebime attığım zaman bir avuç bozuk para olduğunu gördüm ve sonra cüzdanımı kontrol ettiğimde kağıt paranın olduğunu gördüm bu anlattıklarım gerçekten doğru bu bir kere olmadı birkaç daha aynı olayı yaşadım zannetmeyin halüsinasyon gördümü ben bu süreyi okumadan önce fabrikada mavi yaka olarak çalışıyordum süreyi her gece okumaya başlıyınca kendi işyerimin sahibi yani emanetçisi oldum isteyen inanır isteyen inanmaz ama kesinlikle içten temiz bir kalp ile okunması gerek.

 48. Mert şafak dedi

  Yav iyde kardeşim bir kişide sorsun da desin ki günde 40 kez oku diyorsunuz ey vallah da kardeşim bu da can Allah vermiş bu cani makina degilsin ki ya abdestin kaçarsa 2 ci vakia süresini okurken ozaman ne yapican veya ŞÖYLE sorayım abdestsiz okuya biliyormuyuz

 49. Nila dedi

  İnternetten hoca okusa biz gözümüzle kitaptan takip etsek okumuş sayılır mıyım? Arapça okumayı bilmiyorum Türkçe okunuşunda da hata yapabilirim çünkü tecvidli okumayı bilmiyorum.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.